Dobry podkład to absolutny must have każdej kobiecej kosmetyczki. Dobry, czyli starannie dobrany w zależności od odcienia i tonacji skóry oraz jej konkretnych potrzeb, w tym na przykład konieczności nawilżenia. Nieprawidłowo dobrany podkład tworzy na skórze mało atrakcyjny efekt maski oraz znacznie się odznacza. Zatem warto zastanowić się nad tym, jak prawidłowo dobrać kolor podkładu w zależności od rodzaju i odcienia skóry?
Jak dobrać kolor podkładu?
Wiele kobiet zastanawia się nad tym, w jaki sposób powinny one dobierać kolor swoich kosmetyków, w tym na przykład podkładu. Główną zasadą, którą powinny się one kierować podczas wyboru produktów jest ta, która głosi, że preparaty powinny być dość dyskretne oraz muszą współgrać z rodzajem i kolorem cery. Ponadto, kosmetyk powinien zaspokajać potrzeby skóry, w tym zapewniać jej efektywne odżywienie lub nawilżenie. Należy pamiętać o tym, że poszczególne wyroby różnią się nie tylko kolorem, ale również tonacją. Z tego powodu warto wybierać produkty zbliżone do naturalnego odcienia skóry, ponieważ barwy zbyt jasne i chłodne nadają wrażenia chorobliwej bladości, zbyt ciemne – wyostrzają rysy i postarzają twarz. Idealnie dobrany podkład wtapia się w kolor skóry i staje się niewidoczny, choć nadal skutecznie spełnia swoją rolę. Sprawia, że skóra wygląda świeżo, młodo i zdrowo.
W jakich warunkach dobierać kolor podkładu?
Wybór prawidłowego koloru oraz tonacji jest sprawą dość trudną. Kosmetyk powinien być testowany zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym i w każdym z nich powinien się prezentować nieskazitelnie.
Ponadto, kolor podkładu zawsze powinien być testowany na skórze twarzy. Powszechnie stosowanym błędem jest ocena koloru na postawie porównania go ze skórą szyi, dłoni lub przedramienia. Optymalnie kosmetyk powinien być nakładany na skórę żuchwy, a stopień jego wtopienia się w skórę oceniany dopiero po pewnym czasie. Oczywiście, kosmetyk powinien być aplikowany na oczyszczoną skórę twarzy pozbawioną makijażu. W przypadku braku takiej możliwości można wykorzystać stosowany dotychczas kosmetyk i porównać jego kolor i odcień z produktami dostępnymi w sklepie. Ponadto, należy pamiętać o tym, że kolor skóry zmienia się wraz ze zmianą pór roku, a więc latem i zimą powinny być stosowane odmienne kosmetyki.
Kolor podkładu a karnacja
Jak dobrać kolor podkładu względem karnacji? Otóż, wyróżnia się trzy podstawowe tonacje: ciepłą, zimną i neutralną, która nazywana jest również mieszaną. Rodzaj karnacji można określić wykonując prosty test. Polega on na określeniu koloru naczyń krwionośnych przebiegających w rejonie nadgarstka. Kolor zielony żył oznacza karnację ciepłą, natomiast kolor niebieski i filetowy – chłodną. W przypadku kilku kolorów żył, karnację uważa się za neutralną. Podkłady oznaczone literą „C” polecane są dla karnacji chłodnych i zawierają pigmenty różowe. Produkty dla karnacji ciepłej „W” cechują się wysoką zawartością pigmentów żółtych, natomiast dla karnacji mieszanych wskazane są kosmetyki oznaczone literą „N”. Innym dość często stosowanym sposobem mającym na celu określenie tonacji skóry jest test z białą kartką przyłożoną do twarzy. W sytuacji, w której twarz wygląda korzystnie warto wybierać odcienie podkładu w kolorze różowym, natomiast w przeciwnym razie – żółtym.
Rodzaj podkładu a typ cery
Jak wskazano powyżej, poza wyborem koloru podkładu należy również zwrócić uwagę na rolę jaką powinien on spełniać w zależności od typu cery. Może to być na przykład kosmetyk nawilżający polecany dla skóry suchej, odwodnionej i mieszanej lub rozświetlający w przypadku skóry zmęczonej i dojrzałej. W tym przypadku kosmetyk musi zmniejszyć wrażenie szarości skóry oraz skutecznie ją nawilżyć. Podkłady matujące to kosmetyki, które są polecane szczególnie dla skóry tłustej oraz mieszanej. Regulują one ilość wydzielanego sebum oraz zmniejszają efekt świecenia skóry. Kosmetyki kryjące mają za zadanie poprawę wyglądu poprzez zamaskowanie niedoskonałości, takich jak na przykład zmiany trądzikowe, natomiast produkty liftingujące i wygładzające wskazane są dla skóry dojrzałej.